Kruhová zářivka s paticí 2GX13 je moderní světelný zdroj s elektronickým předřadníkem

Mnozí odborníci se shodují na tom, že striktní zákaz výroby, resp. prodeje vláknových žárovek byl unáhleným krokem evropských úředníků, a že tyto světelné zdroje mají stále svá opodstatnění v místnostech, kde se svítí nárazově a po krátkou dobu, např. na toaletách, na některých chodbách, ve sklepech apod. Vláknové žárovky jsou velmi dobrým zdrojem tepelného záření pro terária a pro pěstování některých druhů pokojových rostlin.

luxusní osvětlení.jpg
Každopádně v místech, kde vyžaduje osvit delší časový horizont, se uplatní méně energeticky náročné technologie, které zvládají přeměnu elektrické energie na světelné spektrum s mnohem vyšší účinností. Jsou to buď LED diodové panely, žárovky a reflektory a kompaktní zářivky. Ty se vyrábí v provedení lineárních trubic, kruhových trubic a jednopaticových zdrojů.

Hlavní osvětlení s dostatečným světelným výkonem

Kruhové zářivky 2GX13 se hodí především do prostor, kde je třeba zajistit vyšší světelný tok. Jsou tedy koncipovány pro hlavní osvětlení obývacích a dětských pokojů, pracoven a dílen, zářivka totiž zvládá vyplnit světlem prostor poměrně důkladně. Současné zářivky s dobrými rozptylovými vlastnostmi mají světelný výkon až 120 lumen/W, což je několikanásobně více, než u halogenových žárovek s tokem 20 lumen/W.
malá kuchyňka.jpg

Dramatická osvětlení LED diodami a halogeny

Halogenové nebo LED diodové světlo nachází uplatnění jako vhodný prvek pro osvětlování bytových dekorací, např. obrazů, vitrín, částí stěn a koutů, kuchyňských linek, knihoven a nábytkových komponentů. Navozují tzv. dramatické osvětlovací efekty, což působí do našeho podvědomí dojmem snadné orientace v prostoru, kdy se zohledňuje tvar a velikost obytné místnosti. Dramatická osvětlení se uplatní i v kombinaci s jídelním koutem, který je osvětlen ryze účelově, zatímco okolní prostředí nepůsobí rušivě, ale naopak harmonicky.

5/5 - (1 vote)