Proč se i dnes používá točité schodiště

Ačkoliv schody příliš nevnímáme, je fakt, že jich existuje poměrně velké množství rozličných typů. A i když jsou některé parametry, jako například výška, hloubka či počet jednotlivých schodů standardizované, přesto se od sebe poměrně dost liší.

Odlišnost také najdeme v tom, kde se používají, a také jak často. Jedním z druhů, o kterém se myslelo, že bude na ústupu, je mimo jiné také točité schodiště https://www.kmkdesign.cz/schodiste-schody. To se používalo především v minulosti. Sloužilo hlavně k obraně daného sídla, především pak hradu.

schodiste2

Princip byl takový, že dříve, když se bojovalo především mečem a jinými ručními zbraněmi. Stejně jako dnes, byla i dříve naprostá většina lidí pravorukých. To znamenalo, že pokud bojovali na točitých schodech, museli útočníci držet zbraň v levé ruce. Byli tedy v nevýhodě oproti obráncům, kteří ji drželi v pravé.

Je jasné, že dnes už boje takto neprobíhají. Tento důvod pro stavbu tohoto typu schodiště tedy pominul. Přesto se na mnoha místech staví dál, ač je pravda, že již zdaleka ne tak často. Co k tomu architekty vede? Je totiž fakt, že pro výstup i sestup je mnohem pohodlnější a hlavně bezpečnější klasické schodiště, které má stejnou hloubku schodu po celé jejich délce.

schodiste4

Důvody jsou zde dva. Tím prvním je úspora místa. Není totiž pochyb o tom, že právě tento typ se vejde i do poměrně omezeného prostoru. A ten především věže či úzké domy, nebo budovy, kde je pro schodiště vyčleněn jen malý prostor, mají.

Dalším faktem je estetika. Není totiž třeba říkat, že právě točité schody dodávají domu důstojný ráz. Není to dáno ani tak samotným jejich tvarem, nýbrž tím, že je máme asociovány právě se starými významnými budovami.

Ať už je však důvod jakýkoliv, rozhodně zde s námi jsou a budou. Proto bychom se po nich měli naučit chodit. Věřte totiž, že se vám to bude rozhodně hodit, a nakonec i vašim dětem.