Gumovník – zázračná rostlina

Gumovník je strom pocházející z tropického prostředí. Je charakteristická velkými, lesklými listy s typickým „gumovým“ povrchem. Má poměrně zajímavý životní cyklus, kdy začíná jako popínavá rostlina, aby svého hostitele v průběhu růstu postupně udusila. Dorůstá výšky i přes sto metrů. V našich podmínkách, kde ho lze pěstovat pouze v květináči, takové výšky ani zdaleka nedosáhne.

plod gumovníku

Jak už napovídá jeho české pojmenování, před objevením kaučukovníku byl hlavním zdrojem pryže, ze které se vyráběla guma. Jejím zdrojem byla ona bílá šťáva, která vytéká z listů či kmene při poranění. Avšak pozor – tato bílá tekutina je jedovatá a při styku s kůží jí dokáže snadno podráždit. Proto dávejte pozor i na své domácí mazlíčky, pokud mají zvyk okusovat květiny.

 

Gumovník je rostlina ozdobná listem. V našich podmínkách se málokomu podařilo, aby vykvetl. Klasický typ má listy tmavě zelené, ovšem existuje i mnoho jiných variant. Například varieta „Tineke“ má bílé okraje listů, zatímco uvnitř má světle a tmavě zelenou kresbu, připomínající abstraktní umění. Varieta „Ruby“ má zase okraje listů červené. Záleží tedy jen na vás, jaké dáte přednost.

šťáva vytékající z gumovníku

Nutno je počítat s tím, že tato rostlina roste poměrně rychle, za rok zvládne vytáhnout i o půl metru. To samozřejmě znamená, že je třeba ji jednak pravidelně přesazovat, a také její zvýšená náročnost na vodu oproti jiným květinám. Vzhledem k její výšce a k faktu, že potřebuje dostatek slunečního světla, je dobré se rozmyslet, kam náš gumovník umístíme.

 

Otázkou ovšem je, proč ho pěstovat. Ano, je to pěkná rostlina, a to mnoha lidem stačí. Na výrobu gumy se dnes už nepoužívá. Má však i jiné využití, a to konkrétně jako přírodní čistička vzduchu.

Jedná se totiž o jednu z mála rostlin schopných fytoremediace.

 

Fytoremediace je odstraňování škodlivin ze vzduchu pomocí rostlin. Konkrétně tento fíkus absorbuje škodliviny ze vzduchu přes své listy a zadržuje je v sobě. Jeho schopnost je tak silná, že dokáže dokonce i vyčistit vzduch od škodlivin z barev a laků.

 

Právě zde také nalezneme důvod, proč nechat naši rostlinku vyrůst jak jen můžeme. Více listů znamená jejich větší celkovou plochu, a to zase znamená více vyčištěného vzduchu. K tomu navíc, jako všechny rostliny, produkuje během dne kyslík.

 

Zde vidíte, jak je fíkus užitečná rostlina. A co víc, není náročná na pěstování. Věřím, že si ji oblíbíte i vy a že i vám bude dělat radost.

 

4.6/5 - (8 votes)