Hypotéky nově

Snad každý ví, co je hypotéka, takže se nebudu zdržovat její přesnou definicí. Snad jen dodám, co ví málokdo, že existují dva druhy, totiž klasická a Americká. Klasická je na nemovitost, Americká v podstatě na cokoli.
domek v bublině.png
Získat hypotéku není jednoduchá záležitost, a ne každý ji dostane. A od října letošního roku (2018) to bude ještě složitější. Například ve splácení.
V podstatě řečeno jste mohli splácet více peněz měsíčně, pokud vám obrazně k jídlu stačil chléb a voda. Toto padá. Banky budou povinny ohlídat, aby klient splácel jen 45% ze svého příjmu. Řeknete si no a? Jenže ono se to ve výsledku hodně promítne. Totiž, budete splácet déle, tedy i více v procentech úroků atd. atd. Na konci zjistíte, že jste se hodně „zakrváceli“.
větší úspory.jpg
Dále dle ČNB porostou úrokové sazby jako takové, a to po dobu dvou až tří let. Pak by měly podle analytiků dosáhnout Evropské úrovně.
Druhé opatření ČNB hovoří o celkovém zadlužení žadatele o úvěr. Ten nesmí být vyšší jak devítinásobek (někde se uvádí jen osminásobek) čistého ročního příjmu. Což je další omezení vůči nebohému žadateli a asi i vůči bankám, protože, co si budeme nalhávat, hypotéku jsou pro ně zlatý důl. I když klient neplatí, nemyslete si. Nemovitost zabaví a v klidu prodá dalšímu klientovi, a jestli si myslíte že se ztrátou, jste na omylu.
ČNB tříská do stolu s tím, že by klient měl mít našetřeno minimálně dvacet procent nemovitosti, o kterou projeví zájem. Kde je má vzít zejména mladá klient již nikoho nezajímá.
peníze za kalkulačkou.jpg
Uvidíme, co bude dále. Známe z minulosti, že se doporučení ČNB stalo jakýmsi rozkazem, takže situace bude velmi zajímavá. Ostatně není tajemstvím, že tyto doporučení chce ČNB do legislativy dát jako nařízení. V každém případě bankám a poskytovatelům klientely notně ubude, pokud ovšem nepřijdou na nějaký trik, kterým výše uvedené „doporučení“ obejít.