Amazonský prales

Amazonský deštný prales leží v Jižní Americe. Pokud bychom se rozhodli navštívit tuto část země, můžeme se těšit na bohatou faunu a flóru. Bohužel během posledních pár let došlo k výrazné redukci lesa, a to z důvodu kácení stromů pro vzácné dřevo, nebo možnosti pastvy pro skot. Prales je často označován jako zelené plíce planety. Je bohatým zdrojem kyslíku pro naši planetu. A s jakými druhy zvířat se můžeme běžně v amazonském pralese setkat?
anakonda ve vodě

1. Anakonda velká

Patří do čeledi hroznýšovitých a je to had dokonale přizpůsobený k životu ve vodě. Oči vysoce nasazené na hlavě to jen dokazují. Anakonda se v mnohých studiích dělí díky své délce o první místo největšího hada planety s krajtou mřížkovanou. Jsou to ale zřejmě pouze dohady. Nejdelší kus měřil okolo 9 metrů. Obvykle se délka těla pohybuje od 3-7 metrů a váha může běžně přesahovat i 100 kilogramů. Hmotnost ji ale neomezuje v rychlosti. Ve vodě jsou anakondy velmi rychlé a obratné. Loví většinou kajmany, želvy i drobné savce. Anakondy mají obrovskou sílu, jsou to škrtiči, takže svoji potravu usmrcují v závitech svého těla. Anakonda je typická svým žlutozeleným zbarvením s tmavými skvrnami.
ležící jaguár

2. Jaguár americký

Je to kočka, která je jediným zástupcem tohoto druhu žijící v Jižní Americe. Můžeme tuto šelmu díky své velikosti a síle řadit do společné skupiny se lvi nebo tygry. Jaguáři totiž mohou dosahovat hmotnosti až 100 kg, ti největší zástupci i více. Délka těchto kočkovitých šelem je okolo 1,5 – 2 metrů. Jaguáři mají nápadně kratší končetiny v poměru k tělu. Jsou proto velmi dobrými plavci a dokážou velmi dobře šplhat. Svým vzhledem se velmi podobá levhartovi a může s ním být občas zaměňován. Oproti levhartům mají jaguáři výrazně širší hlavu a robustnější tělo.
papoušek s ořechem

3. Exotičtí ptáci

V amazonském pralese jich najdeme opravdu velkou řadu. Nejčastěji se zde můžeme setkat s papoušky druhu Ara. Konkrétními zástupci tedy jsou – Ara arakanga, ararauna, červenoramenný, hyacintový, zelený, rudobřichý, nebo třeba Ara marakána. Dále velké množství kondorů, vousáků, nebo pestře zbarvených tukanů.