Restaurování koberců prodlouží životnost

Jestliže vlastníte jakoukoli nejen historickou tapisérii, tkané či ručně vázané orientální a jiné koberce, zajisté vám jde o jejich vzhled. Mezi největší nepřátele koberců a všech textilií patří vlhkost, dlouhodobé nečistoty, plísně, jakýkoli drobný hmyz, moli apod.
květinový gobelín.jpg

Základem je, aby veškeré textilie i tapisérie byly na suchém podkladu. Jestliže se stane nehoda v případě rozlité tekutiny či vlhka, musí dojít k okamžitému vysušení. V opačném případě voda se dostane do tkaniny, kde rozpustí nečistoty či uvolní barvivo. Vše tak poté vyplave na povrch.

Vzniklé skvrny v rámci poškození je obtížné odstranit. A hrozí i potenciální riziko plísně. Na koberec by se neměl stavět příliš těžký nábytek, kdy se tak ničí jeho vlas. Ohledně údržby postačí jen lehké vysátí. Nejdříve po rubové straně a poté po líci ve směru vlasu. Není dobré klepat koberce na klepadle, jak bylo možno kdysi často vidět nejen ve filmech.

Velmi znečištěný koberec je zapotřebí přenechat odborníkům. Rozhodně není dobré se pokoušet o vyčištění doma, neodborně a špatným postupem i přípravky. Zapomeňte na babské rady, že postačí použít kysané zelí k vyčištění apod. Pouze tak dojde k zašpinění vlasu do hloubky a nastane celkové znehodnocení barvy u koberce.

Adekvátní řešení

Efektivní pomoc přináší restaurování koberců, které je prováděno pouze odborníky. Jedná se o složitou práci, kterou je zapotřebí realizovat s citem. Věřte, že díky profesionálům, je restaurování koberců účinnou záležitostí. Výsledek vás mile překvapí. Celý proces zahrnuje několik kroků, mezi které náleží průzkum, tj. zjištění stavu předmětu, poškození, materiál a použitá technika.
kostkovaný vzor.jpg
Nabízí se mnoho technik a postupů. Restaurátor potřebuje vždy vědět od zadavatele stáří koberce či dané textilie, stupeň a způsob poškození, kvalitu koberce, využití apod.

Restaurování je významnou činností, kdy nejčastěji dochází k inovaci a prodloužení životnosti u gobelínů, koberců a jiných druhů textilií.