Ten správný čas na prořezávání ovocných stromů

Koruny ovocných stromů potřebují vzduch a světlo, aby mohly správně růst a plodit. Proto byste je měli pravidelně prořezávat, stromkům to moc prospěje. Vhodná doba vždy závisí na druhu stromu, ale také na dalších okolnostech.

Ovocné stromy potřebují dokonalou péči během celého roku, aby vám splnily sen o skvělé a kvalitní sklizni, kdy se budete pyšnit plnými košíky krásně zralých plodů. Proto je potřeba stromy během celého roku zalévat, hnojit, ale také správně prořezávat. Pojďme si vše tedy shrnout.
Úplně první řez stromů dělejte vždy po jejich výsadbě na jaře. Odstraňte také všechny první květy, aby stromky v prvním roce nenesly žádné plody. To velmi posílí růst jejich kořenů.

Od druhého roku po výsadbě se provádí formování korun stromů tak, že se prořezávají do žádaného tvaru, aby se správně vytvořila koruna. To se dělá tak, že o ¼ zkrátíte boční výhonky, odstraníte druhý vytvořený výhonek i strmě rostoucí výhonky. Hlavní výhonek pak zastřihněte asi o šířku ruky výš než boční výhonky. Ty výhonky, které rostou dovnitř koruny, odstraňte úplně. Takto prořezávejte po dobu pěti let.

Od pátého roku po výsadbě se provádí udržovací řezy, jejichž cílem je zajistit optimální plodnost stromů. Dělají se tak, že se odstraňují všechny větve, které jsou napadené, poškozené či nevhodně rostoucí. Snažte se zároveň udržet prosvětlenou korunu i počet květních pupenů. Nadměrnou tvorbou plodů byste zbytečně nechali strom vyčerpat.

U starších stromů provádějte zmlazovací řezy, jejichž účelem je obnovení dobré kondice stromu a navrácení plodnosti. Odřezávejte všechny větve, které jsou poškozené, husté nebo ty, které se kříží. Ostatní větve zkraťte.

Co kdy prořezávat:
·         jabloň – únor, březen, srpen
·         švestky – únor, březen, červenec
·         blumy – únor, březen
·         třešeň – červenec, srpen
·         hrušeň – únor, březen, srpen
·         broskev – březen, červenec, srpen