Jak vybrat tiskárnu

A to tiskárna ve vaší kanceláři v práci nebo v té domácí pracovala dlouho a spolehlivě. Ale už měla něco za sebou. Hodně toho napíšete i nafotíte To bylo barevných i černobílých stránek! Co se dá dělat, jdeme vybrat novou.

Pro většinu z nás patří pořízení nové tiskárny k těm „větším“ nákupům. Proto nejdříve prozkoumáme nabídky prodejců a zvažujeme možné alternativy. Abychom vám výběr ulehčili, připravili jsme malý návod. Některé body se vám možná budou zdát samozřejmé, ale dost lidí je stále ignoruje a výběr si tím moc neulehčují. Zkuste si tedy odpovědět na tyto otázky.

3d tiskárna

Co budu tisknout?

Ve výběru tiskárny hraje velkou roli to, jaký budeme tisknout typ dokumentů. Výrobci tiskáren a náplní do tiskáren nabízí velké množství různých modelů. Trh zásobují neustále dalšími novinkami. A každý je vhodný na něco jiného.

Chcete tisknout obrázky ve vysokém rozlišení? Tak to je pro vás nejlepší tiskárna inkoustová. Když předpokládáte, že budete tisknout spíš černobílé texty, volte laserovou tiskárnu. Obecně platí, že čím vyšší je rozlišení tiskárny (měřeno v počtu bodů na palec – DPI), tím je výsledná kvalita tisku jemnější a ostřejší. Jestli často tisknete fotografie, pořiďte si určitě inkoustovou tiskárnu.


Kolik toho budu tisknout?

V kancelářích jsou zase všudypřítomné laserové tiskárny. A to pro jejich rychlost. Než k tiskárně dojdete od stolu, má hotovo. Inkoustové jsou pomalejší a tisk déle zasychá. Důležité je do tiskáren pořizovat originální tonery o prověřených výrobců. Jen tak budete mít jistotu, že tisk bude kvalitní.


Jaké funkce skutečně potřebuji?

Dnes není velký problém sehnat multifunkční tiskárnu za příznivou cenu. Budeme však všechny možné funkce opravdu potřebovat? Někdy stačí standardní model pro tisk jednoduchých textů. Nepotřebujeme tiskárnu co předpoví počasí a uvaří kafe. Jestli ale potřebujete digitální zálohy papírových dokumentů, je pro vás nezbytností skener. Nehledě na to, že užitečnou vlastností nové tiskárny je možnost rychlého kopírování hotových tisků.

Před koupí multifunkčního zařízení je dobré zvážit, zda všechny její dovednosti opravdu potřebujete. Tyto zařízení bývají náchylnější k poruchám. Z dlouhodobého hlediska je pak vhodnější pořízení běžné tiskárny.

staré tiskárny

Jaké mám finanční možnosti?

Kolik peněz můžete do koupě tiskárny investovat? Nikdy nepočítejte pouze s pořizovací cenou. Vždy myslete na občasnou výměnu některých komponentů. Tonery a inkousty nejsou levné. Úspornější možností je využití alternativních tonerů nebo kompatibilní cartridge. Ale výdaje za náplně rozhodně nepodceňujte.