Nafta nebo benzín co z toho je výhodnější ?

Každý z vás si jistě už koupil nějaké to auto, ale zažili jste někdy tu situaci, kdy jste se museli rozhodnout mezi autem s naftovým motorem a autem s benzínovým motorem ? Pokud se o auta zajímáte, víte, jaký je mezi těmito motory rozdíl ? nebo jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých motorů ?

benzín či nafta

Rozdíl mezi naftou a benzínem

– Naftové motory (známé také pod názvem diesel ) si jednoznačně lépe poradí s větší zátěží, jako je například těžký náklad nebo více lidí v autě. Pokud víte, že často převážíte nějaký ten náklad nebo se vaše rodina skládá z více osob a chystáte se převážet právě více osob najednou bude pro vás nejvýhodnější pořídit si diesel. Pokud však jezdíte kratší trasy a auto potřebujete, jenom aby jste se dopravili do práce či obchodu, bude pro vás výhodnější naopak benzín. Jak už bylo zmíněno výše v článku, pokud jezdíte delší trasy a ročně máte více jak 15 tisíc najetých kilometrů měli byste uvažovat o naftě, pokud je to právě naopak a ročně najezdíte méně než 15 tisíc km. bohatě si vystačíte s benzínem.

Výhody a nevýhody benzínového motoru

Výhody benzínových motorů : V dřívější době jste se mohli setkat právě s jednou výhodou a tou je že, v dřívějších dobách byly celkově benzínové motory levnější, avšak v dnešní době se ceny značně mění, a tak nesmíte být překvapeni, když se setkáte například s vyšší cenou. Benzínové motory samy o sobě jsou vytvořeny na tišší frekvenci (například když nastartujete, nebude to tolik slyšet jako u dieselu, takže jednoduše a zkráceně benzínové motory jsou celkově tišší stroj) Na rozdíl od dieselu jsou opravy benzínových motorů levnější a rychlejší i u této výhody je to stejné jako u té první vždy totiž závisí na závažnosti dané opravy.

Nevýhody benzínových motorů : co se týče nevýhod u benzínových motorů, jich je o malinko více než těch pozitivum. to však neznamená, že to jsou auta na odpis. Benzínové motory právě kvůli tomu, že jsou určené k cestování na menší vzdálenosti spotřebují více paliva a s dnešními cenami benzínu je to pro některé lidi otřesné. Také se u benzínových motorů nevyhnete problémům s výkonem, konkrétně se jedná o problém, že při nižších otáčkách musíte počítat se značně menším výkonem. Už jsme mluvili o spotřebě benzínu, ale také vás musím upozornit na spotřebu oleje, takže pokud máte v plánu vyrazit na delší trasu, můžete se setkat i s výrazně značnou spotřebou oleje.

Výhody a nevýhody naftového motoru

Výhody naftového motoru : mezi nejčastější výhody tohoto motoru patří spotřeba paliva, ale nemusíte se bát vyšší spotřeby, u naftových motorů tomu je právě naopak při vzdálenosti cca sto kilometrů je spotřeba paliva až o tři litry menší. Jak už bylo uvedeno výše v článku diesely jsou odolné proti těžkým nákladů a také jsou odolné, co se týče opotřebování tohoto motoru.

Nevýhody naftového motoru : Jednou z největších nevýhod je citlivost na mráz a počasí, vyšší hlasitost (takže při startování či brzdění je to slyšet o dost více než právě u benzínových motorů), a jak už je uvedeno výše tento typ motorů je ideální na dlouhé trasy, nikoliv však na ty krátké.

Benzín vs diesel

Palivo

Jak už je poznat podle názvů těchto motorů dieselové motory jezdí na diesel a benzínové na benzín. Jak jste si jistě mohli všimnout tak v letošním roce 2022 ceny za benzín a diesel vzrostly opravdu velice. Cena benzínu se momentálně pohybuje kolem 44 – 45 Kč a nafta 45 – 48 Kč.

Začátkem dubna po internetu kolovala fotka z Ostravy kde se cena dieselu vyšplhala na nekřesťanských 100 Kč.

Shrnutí

Než půjdete kupovat nové auto vždy si řádně promyslete co máte v plánu s daným autem vykonávat zda ho chcete na výlety nebo na práci. Je to sice každého věc co si koupí nebo s čím je spokojený ale určitě byste se nechtěli zbytečně rozčilovat.

A co si o tom myslíte vy ? Naftový nebo Benzínový motor https://www.auta-vykup.cz/clanek/naftovy-nebo-benzinovy-motor-/?