Nedřete se zbytečně!

A je to tady. Nekonečné, opakující se hrabání listí na našich zahradách je po roce opět zde. Kdo má zahradu osázenou především listnatými rostlinami, ví přesně, o čem je řeč. Ale snad nebude tak zle. Nemusíte totiž trávit hodiny a hodiny hrabáním listí těmi starými hráběmi, které schováváte v kůlně. Ty totiž pravděpodobně nejsou určeny tuto práci. Na trhu však existuje několik druhů hrábí, mezi nimiž si určitě najdete ty pravé.

hrabání listí na zahradě
Listí, všude listí

Pokud budete potřebovat hrábě skutečně jen na hrabání listí, pak vězte, že ty nejlepší jsou známé pod označením švédské hrábě. Určitě je znáte. Jde o ty hrábě, které se směrem od rukojeti rozšiřují, mají doširoka rozšířené „prsty“. Také vás dokáže rozzuřit věčné sundávání listů napíchnutých na hrábích? To by se vám s těmi hráběmi nemělo stát. Dobrou vychytávkou tohoto druhu je možnost si určit, jak moc chcete mít „prsty“ hrábí otevřené, přičemž rozevření můžete libovolně měnit. Můžete tak hrabat velké plochy s úplně otevřenými hráběmi, ale pokud je třeba, například hrabání v užších prostorách, můžete hrábě zúžit a pak se dostanete téměř všude.

úklid na zadě
I z materiálů lze vybírat

Při koupi švédských hrábí můžete vybírat z kovové nebo plastové varianty. Plastové hrábě jsou, ač se to nemusí na první pohled zdát, velmi odolné. Není třeba se obávat například zlomení, ani když na ně omylem šlápnete. Výhodou plastu je jeho lehkost a zároveň odolnost vůči mrazivým teplotám. Právě plastové hrábě jsou ideální k odklízení listí. Pokud potřebujete hrabat i jiné, pevnější nečistoty na trávníku, pořiďte si raději kovové hrábě. Ty jsou pevnější a vy na ně tak můžete opravdu zatlačit.

Běžné hrábě jsou dostupné téměř v každém obchodě s domácími a zahradními potřebami. Opravdovou kvalitu však hledejte například u Gardena, Wolf-Garten nebo u Fiskars. Právě tito výrobci totiž patří ke špičkám v oboru na našem trhu.