Proč byste měli svým dětem zakázat TikTok

Drží krok.

Poměrně nová sociální síť TikTok má původ v Číně a definitivně konkuruje velikým značkám jako třeba Facebook nebo Instagram. Rychle se dostala i do České republiky a nyní ji v kapse nosí velké množství českých dětí, mezi kterými se pravděpodobně objeví i to vaše. Celá podstata této sociální sítě spočívá v nahrávání krátkých videí, která můžete různě upravovat pomocí střihu videa či různých líbivých efektů. Aplikace si začali všímat i celebrity, které ji úmyslně propagují a pomáhají přilákat velké množství teenagerů, kteří na ní tráví velké množství volného času.
ikony sociálních sítí

Temná strana

Podle mnoha odborníků má kromě špatného životního stylu, který TikTok podporuje, také veliký dopad na povahové vlastnosti dětí v jejich budoucím věku. Ze silného extroverta se stane po několika měsících neúnavného porovnávání sebe sama s ostatními vrstevníky zamlklý introvert se sklonem k depresivnímu chování a sebepoškozování. Tuto skutečnost umocňuje například fakt, že děti jsou na videích, která jsou mimo jiné v aplikaci již předem nastavena jako veřejná všem uživatelům, mnohdy odhalená více, než je potřeba, z čehož logicky ústí velmi sofistikované zneužívání ze stran dospělých, kteří se často vydávají za osobnosti v teenagerských letech.
čtení zprávy v mobilu

Skandál se sběrem dat

Jak už to u velikých aplikací bývá, i on se stal terčem kritiky mnoha médií a společností, která upozorňují nejen na rizikové chování dětí po delším užívání, nebezpečném a nevyhovujícím prostředí, ale také na nedávný sběr dat o dětech, který společnost tajila, ovšem nyní vyplula pravda na povrch. Opravdu chceme těmto gigantům jako Facebook a TikTok poskytovat citlivé informace o našich dětech? Žijeme ve 21. stoletím a nová generace A má ze všech generací největší přístup k technice vůbec. Ve virtuálním světě je už nemůžeme ochránit před číhajícím nebezpečím tak, jako v tom reálném – to je potřeba si uvědomit pokaždé, kdy vaše dítě potichu vpluje do svého dětského pokoje.