Výroba různých závitů

Pro spojování různých součástí máme několik možností, ovšem jako rozebíratelné jsou velmi oblíbené závity. Můžeme je vyrábět doma, ale také ve velkých firmách.

Výroba různých závitů

Domácí řezání

Pokud máte doma dílnu a věnujete se v ní všemu možnému, tak jistě máte situace, kdy potřebujete dvě součástky spojit k sobě. Do dřeva se tedy používají vruty a u železného materiálu matice se šrouby. Ovšem někdy to takto vyřešit nejde, ale stále budeme chtít mít snadno rozebíratelné a smontovatelné spojení. V takovém případě se rozhodně hodí mít možnost řezat závity, protože ty mají obecně ve strojírenství obrovský význam a najdeme je na spoustě strojů.

šroubové spojení

Co se týče kutilského využití, tak rozhodně nepotřebujete žádné stroje, protože vše lze krásně zvládnout ručně. Jediné, co budeme potřebovat je vrták, závitník, závitové očko, vratidlo a také olej. Na nástrojích nešetřete, protože ty kvalitní Vám opravdu vydrží a práce s nimi jde nádherně od ruky. Nejprve si vyvrtáme menší předepsanou díru, kde okolo naneseme olej a už můžeme opatrně otáčet vratidlem se závitníkem. U hřídele používáme zase závitové očko.

Strojní výroba

Ve větších firmách je mnoho sériových výrob, kdy právě bude potřeba vyrábět závity. Určitě se proto musí najít nějaké řešení, protože řezat každý závit ručně by bylo náročné a hlavně nevýhodné. A proto tuto lidskou práci skvěle nahrazují kovoobráběcí stroje, které mají dlouhou historii, protože díky nim je strojírenství na opravdu dobré úrovni. Samozřejmě je můžeme využívat i pro tyto účely řezání závitu, k čemuž nám slouží závitořezná hlava.

závitořezná hlava

Při správném postupu a nastavení je závit krásně a přesně do materiálu vyřezán, a proto se na něj můžete vždy spolehnout. Vzhledem k tomu, že při této výrobě jsou na nástroj kladeny mnohem vyšší nároky a spousta pracovních procesů, tak zakupte závitníky Narex I-nastroje, protože tato firma má bohatý sortiment, kdy si vyberete přesně takový nástroj, jaký potřebujete. Zároveň zde máte naprostou jistotu, že nástroje jsou správně navrženy a z kvalitního materiálu, a proto zvládají i velkou sériovou výrobu.