Vyznáte se na trhu žárovek?

Až budete vybírat nové svítidlo, tak se zamyslete nad tím, co pro vás bude nejlepší a nejvýhodnější . Nejdřív se musíte zamyslet, k jakému účelu ho budete využívat a kde bude umístěno. Podle toho si následně dozvíte druh žárovky, barvu, intenzitu, čas potřebný do plného svitu a samozřejmě to, jak dlouho vám vydrží. Zanedbatelné nejsou ani údaje o možnostech úspory, které vám mohou ušetřit až 80 procent nákladů na elektrickou energii.

žárovka na dřevě

Na co se soustředit při výběru

Před koupí je dobré si hlídat několik parametrů, které jsou pro funkčnost i šetření velmi důležité. Co je tedy podstatné? Soustředit byste se měli nejen na určitý druh žárovky, ale také například na její výkon, barvu osvícení a indexu podání barev. Důležitý je také rozptyl světla, možnost stmívání světla, velikost a druh závitu. Z pohledu úspory se dívejte na energetickou náročnost a také na spotřebu elektrické energie, která vám hodně napoví, kolik můžete ušetřit.

Z čeho můžete vybírat?

Ať už hledáte cokoli, na současném trhu to jistě najdete. Volit můžete ze žárovky:

  • klasické (E14, E27),
  • halogenové (R 7S),
  • úsporné kompaktní (CFL),
  • LED.

Klasické zářivky zná každý a nyní se jedná již o zastaralý a velmi nehospodárný zdroj umělého světla. Další nevýhodou je, že mají krátkou životnost a jsou extrémně neekonomické. Takže i když je jejich pořizovací cena nízká, tak se vám tato koupě nevyplatí.

Halogenová je vylepšenou tradiční variantou. Na rozdíl od klasiky ale obsahuje plyn s halogenovými složkami, díky kterým má vlákno delší životnost a umožňuje vyšší teplotu vlákna. Zároveň mají také vyšší energetickou účinnost. Poskytnou vám kvalitní světlo i barvu, rozsvítí se okamžitě a jejich cena je také nízká. Jedná se tedy o lepší a cenově výhodnou koupi.

zaprášené žárovky

Poslední dvě kategorie jsou v současnosti nejužívanější a nejpopulárnější. Ušetřit peníze zajisté chcete, a proto se vám “úsporky“ i LEDky budou líbit. V obou případech se dočkáte dlouhé životnosti, vysoce kvalitního světla a vysoké úspory peněz. Jen musíte počítat s tím, že nákup bude trochu dražší.