Zeolit je prospěšný minerál v průmyslu, v zemědělství i v domácnosti

Docela nenápadný, na první pohled obyčejný kámen vulkanického původu v sobě ukrývá až magické schopnosti. Zeolit nachází uplatnění v mnoha oborech průmyslové výroby i v zemědělství, využívá se v úpravnách vody, ale své místo najde i v běžné domácnosti. K jeho rozšíření na trhu došlo hlavně v posledních dvaceti letech, přispěla k tomu i propagace s vyzdvižením jeho zajímavých vlastností, s nimiž se u přírodních minerálů tak často nesetkáte.

hladina bazénu

Vynikající absorbent – uvnitř krystalické struktury se nachází velmi drobné, mikroskopické otvůrky, jakési dutinky či soustava chodbiček, v nichž se mohou zachycovat nejrůznější nečistoty. Tyto absorpční schopnosti z něj učinily vynikající filtrační médium, velmi silného konkurenta filtračnímu písku. Výhodou je také jeho nízká cena a široké pole uplatnění, ať už filtrujete vodu v bazénu, anebo potřebujete vypomáhat s filtrací v zahradním jezírku či v akváriu.

holčička v bazénu

Iontoměnič – tento výraz zní poněkud tajuplně, ovšem jde o přirozenou chemickou reakci, kdy se při vzájemném působení ionty jednotlivých prvků navzájem nahrazují. Tento transformační proces má značný význam právě při odstraňování škodlivin z vody či z ovzduší a právě zeolit https://www.chlorito.cz/zeolit-do-piskove-filtrace to dokáže poměrně efektivně. Uvnitř minerálu se nachází ionty vápníku, draslíku, sodíku a dalších minerálů, které se uvolňují např. do vody, která je naopak zbavována aniontů dusičnanů NO3, dusitanů NO2 a amoniaku NH4. Takto upravená voda je pak podrobována dalšímu čištění a může být distribuována do vodovodního řadu, anebo se tento proces může provádět v bazénech a vířivkách. Minerál zeolit tím také šetří prostředky bazénové chemie a přispívá tím pádem i k našemu lepšímu zdraví.

Pomocník v domácnosti – osvědčí se všude, kde potřebujete eliminovat zápach, zatuchlinu či plísně. Spolehlivě funguje v odpadkovém koši, v blízkosti zvířecích toalet či pelíšků, nasává zatuchlinu z ukládaných sezonních oděvů, pomáhá zmírnit zápach z obuvi.